Jak zdać mieszkanie po zakończonym wynajmie?
Wynajem mieszkania to bardzo korzystna opcja dla właścicieli nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się nie tylko dobrze przygotowana umowa najmu, ale i zdanie mieszkania. Ten moment jest bardzo ważny, bo pozwala uniknąć nam potencjalnych kosztów.
Kaucja to pierwsze zabezpieczenie właściciela mieszkania
Kaucja jest wpłacana właśnie na poczet potencjalnych szkód, które lokator spowoduje w trakcie okresu najmu. Skorzystanie z kaucji jest prawem właściciela i nie musi pytać lokatora o zgodę. Zabezpiecza to mieszkanie na wypadek zniszczeń, których dokona najmujący, a na przykład nie będzie chciał zapłacić za naprawę. Przyjmuje się, że kaucja to wysokość jednomiesięcznego czynszu, ale nie jest to do końca rozsądne podejście. Biorąc pod uwagę to, że lokator musi zostawić mieszkanie w takim stanie jak przed wynajmem, to same takie prace mogą wynieść wspomnianą kwotę. Zatem najlepiej będzie przyjąć co najmniej 150% wartości czynszu za jeden miesiąc.
Dopilnuj protokołu zdawczo-odbiorczego
Na ogół taki dokument kojarzy nam się z przyjmowaniem nowego mieszkania i odbieraniem go od dewelopera. Ale taki protokół to sprawa niebagatelna w przypadku zakończonego wynajmu. Taki dokument wręczamy lokatorom przed wynajmem i spisujemy tam wszystkie sprzęty, stan ścian, podłóg, oświetlenia, armatury i kafelków w łazience, itd. Można dołączyć zdjęcia co będzie bardziej obrazowe w trakcie ewentualnego sporu. Ten załącznik do umowy najmu, będzie do wykorzystania po zakończeniu okresu wynajmu. Mieszkanie musi być sprawdzone przez nas, w tym warto przeprowadzić test działania poszczególnych sprzętów. Na wypadek usterek również przyda się opis i nawet zdjęcie wady. To wszystko stanowi dowód w razie potencjalnego sporu.
Uczciwa umowa najmu dla Ciebie i dla lokatora
To właśnie w umowie najmu określamy kiedy zastosujemy wspomniany protokół zdawczo-odbiorczy. Tam musimy zapisać, że przysługuje nam określony czas na sprawdzenie wszystkiego w mieszkaniu. Aby działać sprawiedliwie, to samo prawo musimy nadać lokatorowi, on też powinien mieć możliwość sprawdzenia mieszkania i sprzętów tuż po wprowadzeniu się. W ten sposób obie strony nie będą niemile zaskoczone i uczciwie ustalą stan mieszkania. Dając taki zapis w umowie, zwiększasz zaufanie lokatora i pokazujesz, że nie masz nic do ukrycia. Ale tego samego możesz, a nawet powinieneś wymagać od niego. Wszystko w trosce o swoje dobre interesy i dobry stan nieruchomości.
Do kiedy można żądać zwrotu kaucji?
Tutaj prawo jest precyzyjnie i daje jeden miesiąc na żądanie zwrotu kaucji liczony od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę. W tym właśnie czasie możemy sprawdzić dokładnie mieszkanie i na spokojnie ocenić stan lokalu, mebli i sprzętów. Nawet jeśli do tej pory nie było problemów z najmującym, może okazać się, że przez swoje zaniedbanie, powstały trudne do usunięcia szkody. Lokator nie może domagać się zwrotu kaucji wcześniej, jeśli uznasz, że nie sprawdziłeś całości mieszkania. Najważniejsze to działać konsekwentnie i zgodnie z planem, a także uczciwie dla obu stron.