Press enter to see results or esc to cancel.

Jak uniknąć kłopotliwego lokatora? Weryfikacja najemcy – jak ją przeprowadzić?

Czas czytania: około 3 min

Wynajem mieszkania to z pewnością spory zastrzyk gotówki regularnie wpływającej na konto. Taka działalność dla wielu stanowi interes, dzięki któremu mogą naprawdę solidnie podreperować swój budżet. Jednak przekazywanie lokalu w obce ręce wiąże się z niepewnością oraz pewnego rodzaju ryzykiem. Dlatego tak ważna jest weryfikacja potencjalnego najemcy. W jaki sposób ją przeprowadzić? O co pytać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wynajmując mieszkanie warto pamiętać, że nieuczciwe osoby istnieją. I może się zdarzyć, że właśnie jedną z nich jest Twój przyszły najemca, który niekoniecznie ma dobre zamiary. Często udostępnianie lokum innemu człowiekowi przysparza wielu obaw oraz dylematów, szczególnie niedoświadczonym właścicielom. Troska o nieruchomość jest w pełni zrozumiała. W końcu pozwalamy obcej osobie zamieszkiwać naszą własność o wartości przekraczającej kilkaset tysięcy. I właśnie dlatego chcemy, aby wprowadziła się tam osoba spokojna, rzetelna oraz prawdomówna, która nie zniszczy pomieszczeń ani nie sprawi kłopotów sąsiadom.

Konsekwentnie przeprowadzona rozmowa z najemcą pozwoli zweryfikować wiarygodność człowieka, a co za tym idzie, jego zamiary względem naszego mieszkania. Jak się przygotować do takiej konwersacji? Przede wszystkim należy skupić się na kwestiach, które są dla nas istotne. O co warto zapytać, aby ustrzec się przed kłopotliwym lokatorem?

Powód przeprowadzki

Bez wątpienia przyczyna zmiany miejsca zamieszkania powinna być znana wynajmującemu. Warto wiedzieć, z jakiego powodu dany człowiek jest zainteresowany przeprowadzką. Dlaczego? Ponieważ, być może potencjalny najemca został wyrzucony z poprzedniego mieszkania za złe zachowanie, stwarzał problemy lub nie regulował opłat w terminie. I choć zazwyczaj zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z nową pracą, zawarciem związku lub rozpoczęciem nauki, to zdarzają się również sytuacje, w których intencje lokatora są wynikiem negatywnych zdarzeń.

Źródło i wysokość dochodów

Jest to zasadnicza kwestia, którą należy poruszyć podczas rozmowy z najemcą. Świadczy przecież o stabilności (lub też nie) finansowej lokatora, a zarazem o jego zdolności do płacenia czynszu w terminie. Nikt nie chce narażać się na starty pieniężne oraz stres spowodowany nieuczciwym wywiązywaniem się z umowy przez najemcę. Dlatego nawet jeśli rozmowa o zarobkach jest niekomfortowa, to warto przeprowadzić ją z potencjalnym kontrahentem.

Poproś o numer telefonu do poprzedniego wynajmującego

W ten sposób zweryfikujesz prawdziwość odpowiedzi najemcy. Jeżeli jego karta jest “czysta” i nie ma nic na sumieniu, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że bez problemu otrzymasz numer telefonu. Jeśli natomiast przyszły lokator coś ukrywa lub chce zataić może oburzyć się na to pytanie i w konsekwencji nie podać kontaktu do poprzedniego właściciela.

Powyższe przykłady pytań, choć mogą wydawać się niezręczne i trudne, są niezbędne jeśli chcemy zweryfikować lokatora i uniknąć przykrych konsekwencji. Ponadto, podczas konwersacji warto przyjrzeć się mowie ciała rozmówcy, jak się zachowuje, czy jest spokojny, nerwowy, kulturalny i czy utrzymuje kontakt wzrokowy. Selekcja najemców powinna także zostać wzbogacona o inne, równie istotne informacje. O co jeszcze warto zapytać wynajmując mieszkanie?

  • Okres wynajmu mieszkania
  • Kiedy lokator chciałby się wprowadzić
  • Czy najemca chce wprowadzić się do mieszkania wraz ze zwierzętami
  • Ile osób będzie zamieszkiwało mieszkanie
  • Czy najemca pali papierosy
  • Czy najemca stosuje inne używki i posiada nałogi
  • Czy najemca zamierza przeprowadzić zmiany w mieszkaniu/remont

Wynajmując mieszkanie warto także zweryfikować tożsamość najemcy. Poproś zatem o okazanie dowodu osobistego i podanie aktualnego adresu. Ponadto zapytaj o kontakt: numer telefonu czy adres e-mail. To ułatwi komunikację w przypadku chęci skonsultowania i omówienia poszczególnych kwestii.