5 kroków, zanim wynajmiesz komuś swoje mieszkanie
Wynajem mieszkania to wciąż – nawet w cieniu pandemii – jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej przewidywalnych form inwestowania. Osoby, które zdecydowały się wynajmować swoje mieszkanie dość zgodnie podkreślają, że największym plusem wynajmu jest stały, comiesięczny zysk. Jest on oczywiście zależny od wielu czynników, takich jak miasto, w którym mieszkanie się znajduje, jego lokalizacja, a przez to bliskość miejskiej infrastruktury i komunikacji, a ponadto także standard wykończenia samego mieszkania czy dodatkowe wyposażenie. To, co jednak powinno być wspólnym mianownikiem dla wynajmujących – niezależnie czy mówimy o apartamencie w Warszawie, kawalerce we Wrocławiu czy 3-pokojowym mieszkaniu w mniejszym mieście – to utrzymanie ciągłości najmu i maksymalne skracanie przerwy pomiędzy zakończeniem jednego wynajmu, a rozpoczęciem kolejnego. Żeby to osiągnąć, warto skorzystać z 5 wskazówek, które pomogą w optymalnym przygotowaniu mieszkania do wynajęcia i sprawią, że nieruchomość zyska na atrakcyjności w oczach potencjalnych najemców.
Krok 1 – Technikalia, czyli diabeł tkwi w szczegółach
Na samym początku warto zrobić listę wszystkich usterek technicznych i ewentualnych zniszczeń, które są w lokalu. Dobrą praktyką jest także, żeby w trakcie przeglądu dość rzetelnie ocenić, co w mieszkaniu może się popsuć – w związku z użytkowaniem – w niedługim czasie, i taką rzecz również wciągnąć na listę napraw. Mówimy tu nie tylko o instalacjach elektrycznych, odpływach w kuchni, łazience i toaletach czy szczelności okien, ale także o samym wyposażeniu. Warto podkreślić, że przemyślana i kompletna lista pozwoli nie tylko sprawnie zająć się przywracaniem blasku mieszkaniu, ale sprawi też, że będziemy w stanie całościowo planować i kontrolować koszty wszystkich prac. Dbałość o detale i wysoki standard techniczny lokalu zawsze jest wysoko punktowany przez potencjalnych najemców. Jest też kartą przetargową do negocjacji cenowych dla właścicieli nieruchomości. A później, w codziennym użytkowaniu, sprawia, że w mieszkaniu żyje się komfortowo i oszczędnie, a niedociągnięcia techniczne nie spędzają snu z powiek, tak najemcy, jak i wynajmującemu.
Krok 2 – Mieszkać ładnie i wygodnie
Drugą kwestią jest wyposażenie mieszkania. Rozsądek powinien podpowiadać, że warto je urządzić i wyposażyć w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadało ono na potrzeby i oczekiwania grupy docelowej na której nam najbardziej zależy i do której w pierwszej kolejności adresujemy naszą ofertę. Inne oczekiwania będzie miała 2-3 osobowa rodzina z maluchami, inne pracujący single, a jeszcze inne rodzice, którzy zdecydowali się wynająć mieszkanie studiującemu dziecku. Jeśli chodzi o wybór mebli i niezbędnego wyposażenia, warto skonsultować się z projektantem wnętrz. Jest też drugie podejście mówiące o tym, że czasem dobrze postawić na uniwersalizm i aranżować mieszkania w standardowy, zachowawczy sposób meblami i urządzeniami, które są tzw. „must have” w każdym wnętrzu. Takie strategie częściej spotka się na mniej wymagających rynkach i w mniejszych miastach. Jedno jest pewne, spójnie urządzone i wyposażone mieszkanie przykuje większą uwagę, niż wnętrze zestawione ze starych i przypadkowych mebli oraz sprzętów.
Krok 3 – Zdjęcie prawdę ci powie
Zdjęcie, a w zasadzie oferta i prezentacja mieszkania. Chcąc uniknąć niepotrzebnej fatygi, rozczarowań i zmarnowanego czasu tak najemcy, jak i wynajmującego, warto zadbać o to, żeby oferta w atrakcyjny, ale jednocześnie w czytelny i w prawdziwy sposób pokazywała nieruchomość, którą chcemy wynająć. W opisie powinny się znaleźć wyszczególnione wszystkie najważniejsze informacje. Dobrze jest też pogrupować je w pewne kategorie i odpowiednio ułożyć, co pozwoli potencjalnemu najemcy poukładać w głowie informacje związane z wyposażeniem, czynszem, innymi formalnościami czy warunkami najmu. To etap, w którym bezcenna okazuje się pomoc konsultanta z agencji nieruchomości. Koronną zasadą jest też nieukrywanie kosztów w ofercie. Dlaczego? Po pierwsze, nie sprzyja to budowaniu dobrych relacji na linii wynajmujący-najemca. A po drugie, może doprowadzić do sytuacji, w której zainteresowany przyjdzie obejrzeć mieszkanie… którego finalnie nie wynajmie, bo koszty przekraczają jego budżet i nie pokrywają się z tymi zawartymi w ofercie.
Krok 4 – Dokument, dokumenty i jeszcze raz dokumenty
Formalności są bardzo ważne, dlatego już na początku warto przygotować wzór umowy najmu. To dokument, który kompleksowo, od A do Z powinien określać warunki umowy, prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Powinniśmy pamiętać, że umowa ma to do siebie, że obie strony mają prawo wprowadzać do niej swoje zapisy, oczywiście zgodne z zapisami obowiązującego prawa. Niekiedy proces procedowania umowy zajmuje trochę czasu, i warto o tym pamiętać. W tym przypadku również pomocne będzie wsparcie agencji nieruchomości, która dość sprawnie może proponować nowe zapisy, a co więcej, rekomendować propozycje rozwiązywania dyskusyjnych kwestii. Drugim dokumentem, który warto mieć jest protokół zdawczo-odbiorczy. Szczególnie, jeśli meble, wyposażenie i sprzęty są nowe, albo znacznej wartości.
Krok 5 – Wynajem w dobrej atmosferze
Wynajem mieszkania to ważny krok. Szczególnie dla najemców, z których pewnie połowa jakby nie było w nowym miejscu chce urządzić nowy dom, spędzać tu czas, odpoczywać, spotykać się z bliskimi. Warto wziąć to pod uwagę już na samym spotkaniu, w mieszkaniu. Bardzo dobrze odebrane będzie zaproponowanie czegoś do picia. Nie zaszkodzi mały poczęstunek w postaci pralinek albo ciasteczek. A na pewno bardzo dobrze odebrane będą świeże kwiaty na stole. I to co ważne, pamiętajmy, że w takim momencie pośpiech jest złym doradcą. Dlatego nie rezerwujmy nie prezentację mieszkania 15 minut. To z pewnością nie pomoże.